Kategorie
Koncepty Prawybory USA 2020

Rodzaje prawyborów w USA

We wtorek odbyły się prawybory w New Hampshire. Są to tradycyjnie pierwsze prawybory w USA w formie primaries. Należy się tutaj więc pewnie słowo wyjaśnienia – podczas prawyborów w USA stan po stanie lokalne aparaty partyjne organizują prawybory w formie caucus lub primary.

Primary oznacza prawybory w sensie w jakim je się zwykle rozumie – czyli, że wyborcy danej partii przychodzą do lokali wyborczych i głosują na kandydatów swojej partii w prawyborach. Normalna sprawa, tak jest w New Hampshire.

Przygotowania do primaries w New Hampshire

Caucus natomiast – i pierwszy w Iowa już się odbył – jest to coś, co przypomina raczej wybory klasowe. Dorośli ludzie przychodzą wtedy na 3-4 godziny do sal gimnastycznych, przekonują się nawzajem, a następnie ustawiają w różnych końcach sali (nie przestając się przekonywać). W pewnym momencie muzyka przestaje grać. Sprawdzane jest wtedy która grupa NIE ma poparcia przynajmniej 15% (zależy od stanu, ale zwykle 15%) obecnych osób. Członkowie tych grup mogą wtedy przejść do grup popierających innych kandydatów, albo rzadziej połączyć siły popierając jednego kandydata. Mogą też stwierdzić, że jak nie ich oryginalny kandydat to nikt i iść do domu. Ci którzy ustawili się w grupie która od początku miała przynajmniej 15% poparcia nie mogą zmienić swojej grupy.

Caucus w sali gimnastycznej w Iowa

Zarówno caucuses jak i primaries mogą być zamknięte lub otwarte. W pierwszych głosować mogą tylko członkowie partii (czyli tak jak niedawne prawybory w PO w Polsce). W tych drugich głosować może każdy, kto się zjawi (czyli prawybory Konfederacji w Polsce).

W odpowiedzi na “Rodzaje prawyborów w USA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *