Kategorie
Joe Biden Kamala Harris VPOTUS Wybory 2020

Veepstakes 2020 #5 – Kamala Harris?

Joe Biden zadeklarował, że w ciągu tygodnia ogłosi, kto będzie razem z nim startować w wyborach jako jego VPOTUS. Jak wiemy od paru miesięcy będzie to kobieta.

4 Czarne w finale

Parę dni temu Joe Biden stwierdził, że ma na shortliście 4 Czarne kobiety. Jest to zgodne z ostatnim moim updatem Veepstakes Czarna Edycja. Podawałem, że na shortliście mamy 4 Czarne: Harris, Demmings, Rice i Bottoms. Co prawda Biden nie powiedział, że na liście są tylko Czarne. Ale powiedziane było to tak, że myślę że można spokojnie założyć, że Tammy Duckworth (Azjatka) i Elizabeth Warren (wannabe Indianka) odpadły. Podobnie jak parę innych, których już nie brałem pod uwagę

Wpadka politico.com?

Przedwczoraj portal politico.com (mainstreamowe newsy, średnia jakość) zamieścił wiadomość, datowaną 1 sierpnia – czyli na 4 dni przed faktem – o tym, że wybrano Kamalę Harris:

Co ciekawe, wpis miał również cytat Bidena! Cytat mówił o tym jak to Harris była godną przeciwniczką w prawyborach i teraz będzie godną kandydatką na VPOTUS.

Na ile należy dawać temu wiary? W USA daje się czasem mediom informację, żeby sobie mogły przygotować artykuły polityczne z zastrzeżeniem, że nie mogą ujawniać do konkretnej daty. Ale nie newsy tego kalibru! To jest najbardziej strzeżony sekret.

Jest też możliwość, że Politico przygotowało sobie artykuł na każdą możliwość. Mają więc taki artykuł o każdej kandydatce: Kamali Harris, Susan Rice itd. Ale w tekście jest niedoszły cytat Bidena! Jest niesłychane, aby ktoś w Politico ryzykował wkładanie cytatu w usta potencjalnego prezydenta (zwłaszcza Demokratów). Możliwe więc, że stab Bidena nawet dał Politico (i innym) cytat dla każdej z kandydatek.

Podsumowując: jest to pewna poszlaka, raczej nie determinująca. Nie widzę też jak miałoby to być celowe działanie mające zaszkodzić Harris.

Notatka

Ważniejszy news przyszedł wczoraj w postaci notatek, które Biden miał ze sobą na konferencji. Wyglądało to tak jako poniżej, to ważne zaznaczyłem w trójkącie. Jest tam przypomnienie dla Bidena, że:
*ma nie krytykować Harris
*nie trzymać urazy za jej atak w trakcie prawyborów
*mówić, że jest utalentowana
*pamiętać, że ma dla niej “dużo szacunku”

O nikim innych takich notatek nie potrzebował. To wygląda jak czytelna instrukcja od sztabu, żeby w odpowiedziach na pytania czegoś przypadkiem nie palnął, co by się potem kłóciło o informacją o nominacji i tym, jaka Harris jest wspaniała.

Podsumowując – deklaruję Kamalę Harris

Myślę, że jest tego wystarczająco, żeby się zadeklarować i zaryzykować pomyłkę. Kamala Harris od początku była w czołówce kandydatek (dalej uważam, że były spore szanse, że Amy Klobuchar była dogadana z Bidenem na VPOTUS za rezygnację przed Super Tuesday zanim nie musiała wycofać się z wyścigu).

Teraz jest 99% szans, że jest jedną z 4 Czarnych finalistek. Biorąc pod uwagę zwłaszcza tę notatkę Bidena spodziewam się, że tym razem nie będzie żadnych fajerwerków i najbardziej oczywista opcja będzie tą prawdziwą.

Zobaczymy już za parę dni.

W odpowiedzi na “Veepstakes 2020 #5 – Kamala Harris?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *